Dr. Cansu Bilginer Kılıç | Protetik Diş Tedavisi Uzmanı / Diş Hekimi, Prosthodontist / Dentist
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Online Randevu

Şimdi Online olarak kolaylıkla Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi tedavisi için randevu alabilirsiniz.

Gece Plağı

Çene eklemi rahatsızlıklarının en önemli nedenlerinden biri de diş sıkma ya da diş gıcırdatma sorunlarıdır. Diş sıkma ve diş gıcırdatma genellikle geceleri insanlar uyuduklarında ortaya çıkmaktadır. Diş sıkma sorunu için gerekli önlemler alınmadığı takdirde ileride daha ciddi ağız ve diş sorunlarına yol açabilir.

Diş sıkma rahatsızlığı, insanların günün akışı sırasındaki ortaya çıkan sorunlar sonunca edindikleri stresin gece uyku sırasında istemsizce dişlerin birbirleri üzerine kaydırılmasıyla ortaya çıkar. Diş sıkma, dişlerin aşınmasına, çatlamasına hatta dişlerde kırıklar oluşmasına yol açabilir. Ayrıca diş etlerinde de çeşitli problemlere yol açabilir. Bu sorunlar ortaya çıktığında çene eklemlerini de ekleyeceği için çene eklemi rahatsızlıklarına yol açacaktır.

Diş sıkma rahatsızlığı nedeniyle çene eklemlerinde meydana gelen sorunları ortadan kaldırmanın yolu gece plağı kullanmaktan geçmektedir. Gece plağı, diş ölçüleri alınarak kişiye özel olarak üretilmektedir. Gece plakları sert ya da yumuşak olarak üretilebilir. Bu plakları belirli aralıklar değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca diş sıkma problemleriyle karşı karşıya kalmanızı önlemek için gün içerisindeki stresi azaltmanız gerekmektedir.

Splint Tedavisi

Çene Eklemi sorunlarıDişlerinizde meydana gelen aşınmalar, çiğneme esnasında çenede meydana gelen ağrılar, diş sıkma ya da diş gıcırdatma sorunları yaşayan insanlar çene eklemi tedavilerinden biri olan Splint tedavisi için diş hekimlerine başvurarak yardım alabilirler.

Splint Tedavisi, alt veya üst çene için uygulanabilen, dişlerin arasına yerleştirilebilen, şeffaf bir yapıya sahip olan ve takılıp çıkartılabilen bir aparattır. Yanlış bir şekilde kapanan alt ve üst çenenin doğru bir şekilde kapanması için kasların rahatlamasına yardımcı olur. Bu aparatlar hastalığın derecesine göre gece yatarken ya da 24 saat boyunca kullanılması gerekir.

Splint, alt ve üst çenede yer alan dişlerin birbirine sıkı bir şekilde temas etmesini ortadan kaldırmak için ve alt çenenin rahat bir şekilde hareket etmesi için kullanılmaktadır. Splint sayesinde doğru bir şekilde hareket eden alt çene ve ona bağlı olan kaslar çene eklemlerinin yerine gelmesine ve çene eklemindeki sorunların ortadan kalmasına yardımcı olur.