Dr. Cansu Bilginer Kılıç | Protetik Diş Tedavisi Uzmanı / Diş Hekimi, Prosthodontist / Dentist
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Online Randevu

Şimdi Online olarak kolaylıkla Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi tedavisi için randevu alabilirsiniz.

All On Four tekniği nedir?

 

All on four tekniği 20 yıldan beri kullanılan ve bilimsel başarısı kanıtlanmış bir tekniktir. Teknikte çenenin arka bölgesine 2 tane implant 30 – 45 derecelik açıyla yerleştirilirken, diğer 2 implant ön bölgeye dik bir şekilde yerleştirilir.

Alt çenede büyük azılar bölgesinde kemik eridiği zaman buradan geçen alt çene siniri , üst çenede ise maksiler sinüsler bu bölgelere implant yapılmasına engel olurlar. Buralara implant yapmak için ileri cerrahi tekniklere ihtiyaç duyulur ki bu da hasta için yaklaşık 1 yıllık tedavi süresi ve yüksek maliyet demektir. All on four tekniğinde ise bu anatomik engellerin önünde hastaya sabit bir protez yapılma şansını verir. Hastalar All on four tekniğinde sabah implantları yerleştirilip akşamları da geçici sabit protezlerine kavuşur. 3-4 ay sonra ise kalıcı esas protezleri yapılır. Bu süre sırasında hastalar hiç dişsiz yaşamazlar.

Tedavi Nasıl Yapılır ?


All on four tedavisinde tedavi öncesi hastalardan ölçü alınıp geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilerek implantları yerleştirilir. Hastalardan implantların üstünden ölçü alınarak yapılan geçici protezler bu implantlara uygulanır.

All On Four İmplat tedavisi Sonrası nelere dikkat etmek gerekir?


Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve birkaç gün sıcak yememeleri gerekir. All on four ile yapılan dental implant hastalarının geçici protez dönemlerinde hiç bir koşulda sert besinler yememeleri gerekir. Hastalar mutlaka yumuşak diyetle beslenmelidirler. Bunun nedeni diş implantlarına gelen yükün azaltılmasıdır. 3 ay sonra yapılan kalıcı protezlerde normal besin tüketimine başlayabilirler.

Avantajları Nelerdir !


Hastalara ileri cerrahi tekniklere ihtiyaç duyulmadan aynı gün implant ve protezlerinin yapılmasıdır. Hastalar hareketli protezleri ile gelip aynı günün akşamı sabit protezleri ile evlerine giderler. Yapılan operasyonun sıkıntısı yara yerlerine herhangi bir baskı olmamasından dolayı çok azdır.